Atrakcje

U styku trzech granic - polskiej czeskiej i słowackiej (tzw. Trójstyk) - na malowniczych stokach leży Jaworzynka, która wchodzi w skład Trójwsi: Istebna, Koniaków, Jaworzynka. Są to bogate turystycznie tereny.

Wyciągi narciarskie

10 wyciągów na terenie Gminy Istebna, między innymi ORS Zagroń, trasy narciarstwa biegowego, np. na trasach Kubalonki posiadających homologację FIS.

W niedalekiej Wiśle, mieście Adama Małysza, jest 20 wyciągów narciarskich.

Również po stronie czeskiej jest wiele ośrodków narciarskich, najbliższy oddalony jest o 3 km Kempaland, Mosty u Jabłonkowa (10 km), Jaworowy Wierch (10 km).

Po stronie słowackiej znajduje się doskonały ośrodek narciarski z 11 wyciągami - Wielka Racza-Oszczadnica (50 min od Jaworzynki).

Trasy turystyczne

Do uprawiania letniej turystyki na terenie gminy są dobrze przygotowane szlaki turystyczne. trasy rowerowe, spacerowe oraz Góralski Park Nordic Walking. W punkcie Informacji Turystycznej w Istebnej-Centrum można bezpłatnie wypożyczyć kijki oraz otrzymać mapy tras. Można również skorzystać z usług przewodnika oraz z profesjonalnej wypożyczalni sprzętu turystycznego.

Atrakcje turystyczne

Na terenie Trójwsi jest wiele ciekawych obiektów do zwiedzania, takich jak izby pamięci, muzea, galerie, pracownie artystyczne - np. koronki Koniakowskiej, kościoły zabytkowe, Pałac Prezydencki na Kubalonce i wiele innych - szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ug.istebna.pl - turystyka. Społeczność górali beskidzkich kultywuje bogate tradycje, z którymi można się zapoznać na licznych imprezach kulturalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

W obiektach gastronomicznych można zakosztować kuchni śląskiej i góralskiej po bardzo przystępnych cenach.

Kryte baseny kąpielowe znajdują się w pobliskiej Wiśle w Hotelu Gołębiewski w OSW Jaworzynka oraz u sąsiadów Czechów w Bystrzycy oraz czynny latem basen z kryształową wodą Areał Ameryka oddalony o 5 km. Natomiast jak na razie najbliższe baseny termalne są po stronie słowackiej w Rajeckich Teplicach oddalone o 80 km, ale w niedalekiej przyszłości będą również w Istebnej.

informacja miejska tp pod numerem 9491 (1,28 zł z VAT/min)

html © Piotr Mitko